Bizimle İletişime Geçin

Teknoloji

Domain Nedir? Nasıl Alınır?

Türkçe’de alan adı olarak kullanılan domain günümüz internet dünyasındaki isimlerimizdir. Domain Nedir? Nasıl Alınır? Sorularıyla sizler de internet dünyasında bir isme sahip olabileceksiniz.

domain nasıl alınır

İnternet sitelerinde bağlandığımızda aslında bir internet IP numarasına bağlanırız. Sitenin barındığı sunucunun ismi niteliğinde olan bu IP adresi zamanla akılda kalması zorlaştığı için domainler ortaya çıktı ve sayılardan oluşan adres çubukları daha güzel görünmeye başladı.

 

Reklam Alanı

Domain(Alan Adı) Nedir? Nasıl Alınır?

İnternet dünyasındaki parmak izlerimiz olarak ifade edilebilecek domainler eşsizdir. Yani 2 kişi aynı alan adına sahip olamaz.

Domainler google.com gibi ifade edilirler. Fakat yanlış anlaşılmasın burada alınan uzantı farklılaşabilir. Örneğin google.net/org/biz gibi binlerce farklı uzantı farklı kişiler tarafından satın alınabilir.

Domainler bir internet sitesi açarken satın almamız gereken ilk şeydir. İkinci olarak ise hosting satın alınır ve alan adımızı sunucu ip adresine bağlatarak sitemize bağlanılacak bir isim, adres yani parmak izi elde etmiş oluruz. Sunucu ve alan adı arasındaki bağlantı ise DNS yönlendirmeleriyle gerçekleşir.

DNS Nedir?: Domain Name System olarak kısaltılan DNS, alan adlarının ip adresine yönlendirilmesini sağlar. Böylelikle ip adresleri olmadan doğrudan belirlediğimiz alan adı ile internet sitesi ziyaretçilere ve arama motorlarına açılır.

Reklam Alanı

domain kayıt

Domain Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye’de ve dünyada binlerce farklı firma tarafından domain kayıt işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Alınan domainler firmada değil doğrudan ICAN telekomünikasyon üzerinde barındırılarak garanti kalıcılık elde eder.

Domain ücretlendirmeleri dolar bazlı gerçekleştiği için günümüzde .com için belirlenen standart ücret 4.99 dolar olarak görünmektedir.

Belirlediğiniz bir domain firmasının sitesine girerek 1 dakikadan kısa süre içerisinde istediğiniz alan adını satın alarak en az 1 yıllığına sahip olabilirsiniz. Burada unutulmaması gereken husus, 1 yıl bitmeden alan adınızın süresini yine uzatmanızdır. Aksi takdirde alan adınız düşer ve başkası tarafından satın alınarak elinizden alınabilir. Bu durum sebebiyle büyük firmalar domainleri 5 ya da 10 yıllığına alarak işleri garantilemektedir.

 

Reklam Alanı

Domain Neden Önemlidir?: Bir internet sitesi açmak istiyorsanız TC kimlik numaramız kadar önemli olan domain, bizlere aldığımız ismin yegane sahibinin biz olduğunu gösterir.

Domain Satış Yapan Bazı Siteler :  İsimtescil, Türkticaret bu siteler örnek sitelerdir.

 

sitemizdeki teknoloji haberlerine göz atmak için buraya tıklayın.

Reklam Alanı

Yazının Devamı
Reklam Alanı
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Trend Yazılar