Bizimle İletişime Geçin

Teknoloji

Endüstri 4.0 Nedir?

Endüstri 4.0 Nedir? Avantajları Nelerdir.?

İnsan soyunun sanayi ihtilali ile birlikte girdiği üstel dönüşüm, endüstri alanında hızlıca cereyan etti. Bu süreç anlaşılması adına kademeli olarak isimlendirildi. Endüstri 4.0 Nedir? Diyerek sanayi dünyasına girelim.

endustri-4.0 nedir

Endüstri 4.0 Nedir?

Tarihi gelişim safhalarında makinaların devreye girmesiyle birlikte bambaşka bir çağa girdik. Endüstri 1.0 olarak tanımlanan sanayi devrimi ve akabinde yaşanan teknolojik gelişimlerle artan sanayi seviyeleri bilim insanlarınca “Endüstri x.0” olarak isimlendirilmektedir.

Endüstri 1.0

Kömür ve buhar kullanılarak makina kullanımının hat safhaya ulaştığı ilk tarihi evre olarak adlandırılır. Yaygın ismiyle Sanayi Devri’dir.

Reklam Alanı

Endüstri 2.0

Teknolojik devrim olarak da adlandırılan seri üretimin devreye girdiği dönemdir. Henry Ford’un seri üretimine soktuğu otomobilleri bu dönemdedir.

Endüstri 3.0

1950’li yıllar Endüstri 3.0’ı ifade eder. Diğer bir deyişle ilk bilgisayarlar bu dönemde hayatımıza girmiştir.

Endüstri 4.0

2011 yılında düzenlenen Hannover Ticaret Fuarı’nda Boch tarafından ilk kez kullanılan Endüstri 4.0, dünyanın otomasyon çağına girdiğinin resmiyeti niteliğinde oldu. Otomasyon ve robotik devri bizlere teknolojinin üstel hızında ve endüstriyel gelişimde bambaşka bir işleyiş sunuyor.

ednustri-4.0 avantajları

Endüstri 4.0 Avantajları

Endüstriyel sektörlerde otomasyon özellikle fabrikalarda imalat alanında etkinlik göstererek başladı. Otomotiv alanından giyim sektörüne kadar her alanda endüstri 4.0’ın getirdiği otomasyon etkisini görebiliriz.

Reklam Alanı

Güvenlik Arttı

İmalat sürecinde insan kaynaklı hatalar minimuma indi. Robotlar hata yapmadığı gibi çok daha güvenilir bir işleyiş sunuyor.

Daha Çok Ölçeklenebilirlik

İşleyiş sürecini iyi analiz eden otomasyonlar, daha yüksek verim için raporlar hazırlar.

Özelleştirme

Otonom-robotik süreç çok kolay bir şekilde konfigüre edilerek yepyeni bir görünüm kazanabiliyor. Özellikle 3D yazıcıların Endüstri 4.0 dünyasına dahil olmasıyla üretim kavramı yeni bir bakış açısı kazandı. Hemen hemen her eve ve ofise girebilen 3D yazıcılar, mini fabrika işlevi gösteriyor.

 

Reklam Alanı

Endüstri 4.0’ın Dezavantajları

Endüstri 4.0 her şeyden önce büyük bir işsizlik kaosu oluşturacak. Yüzlerce insanın yapabildiği görevleri tek bir otonom robotun yapabildiği her geçen gün milyonlarca insan işsiz kalacak.

Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayınız. Yorumlarınız bizim için değerlidir.

Diğer Teknoloji Yazılarımızı Okumak İçin Tıklayın.

Forum Sayfamızda açıldı ziyaret edip üye olmak istemez misiniz. 

Reklam Alanı
Yazının Devamı
Reklam Alanı
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Trend Yazılar