Connect with us

Hi, what are you looking for?

Otomobil

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araba alırken nelere dikkat etmeliyiz.

 

Ülkemizde artan döviz kurları ve yanı sıra pandemi dönemiyle birlikte sıfır araçlardan çok ikinci el arabalar rağbet görmektedir. Bu yüzden İkinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenleri net biçimde tayin edelim.

ikinci el araba alırken diikkat edilmesi gereken

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemiz ikinci el araçlar için pahalı hem de potansiyel bir pazar haline gelmiş iken araba alırken dikkat etmemiz gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır.

Aracı ve Sahibini Tanımak

Aracın daha önceki ve mevcut ruhsat sahibini görebilmek için yasal mevzuatlar çerçevesinde SMS ile detayları alabilirsiniz. Bunun için DETAY yazıp boşluk bırakarak plakayı yazıp 5664’e gönderebilirsiniz. Böylelikle kaç yıldır bu kullanıcının kullandığından tutun kaç yıl kaskolu kaldığına kadar pek çok detayı öğrenebilirsiniz.

Araç Sağlamlığı

Özellikle büyük şehirlerde park yeri bulmanın yaşadığı büyük azap sonucu pek çok araçta ufak tefek hasarlar oluşabilmektedir. Böylesine hasarları tespit edebilmek için sağlam bir ekspertiz raporu çıkarttırabilirsiniz. Kişisel açıdan tespit için ise tarcan ekspertiz Youtube kanalından faydalanabilirsiniz.

ikinci el araba alırken nelere dikkat etmeliyiz

Motor Sağlamlığı

Bir araç için en önemli parça motor ve motora bağlı parçalardır. Eğer bunlarda bir sorun yaşanırsa araç ömrü kritik devreye girebilir. Ekspertiz raporunda defaatle üzerinde durmanız ve gerekirse iki farklı rapor çıkarmanız gereken segment motordur.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Kilometre Ölçümü

Kilometre konusunda hata payı bilhassa ülkemizde çok yüksek olmaktadır. Herhangi bir sanayide çok basit bir şekilde değiştirilebilen kilometreler ne yazık ki araç konusunda güven vermeyen rakamlar haline gelmiştir. Bu yüzden daha çok araç donanımları konusunda yıpranma payıyla hareket etmenizi öneririz.

Hasar Kontrolü

Yine hasar kontrolü için de geliştirilmiş SMS numarası bulunmaktadır. Eğer incelediğiniz aracın hasar geçmişinin olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız PLAKA yazıp 5664’e mesaj olarak gönderebilirsiniz.(Plaka yerine şasi numarası göndererek de öğrenebilirsiniz.)

Araç Yasal Ekspertizi

Bir araba alırken sadece mekanik aksanlarda ekspertiz yapıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. TPC ve MTV borçları, aracın vergi borçları, banka haciz durumu gibi hususlar için de detaylı araştırma ve belge istemelisiniz.

Fiyat Analizi

Fiyat konusunda acele etmenize gerek yok. İkinci el piyasası her geçen gün değerlenen bir piyasadır. İstediğiniz fiyattan er geç satacağınız için pazarlık yaparken çok fazla indirim yapmamaya özen gösterebilirsiniz.

Diğer Otomobil ile ilgili Yazılarımızı Okumak İçin Tıklayın.

Forum Sayfamızda açıldı ziyaret edip üye olmak istemez misiniz. 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazılar da ilgilinizi çekebilir.

Teknoloji

İntel’in Karı Arttı Ancak Gelirler İçin Aynı Şeyi Söylemek Mümkün Değil! Kar Artarken Gelirler Aşağı Yönde Seyrediyor! İntel dünya genelinde en iyi işlemcileri geliştiren...

Teknoloji

ilk MIU 13 Güncellemesi Alacak Telefonlar ilk MIU 13 güncellemesi alcak Xiaomi telefon modelleri belli oldu. Xiaomi ceo’su yıl sonuna kadar güncellemenin yayınlanacağını duyurmuştu...

Teknoloji

En iyi radyo uygulamaları En iyi radyo uygulamaları Teknolojinin iletişim çağına unutulamayacak en iyi hediyesi şüphesiz radyolar oldu. Bir frekans aracılığıyla dünyanın hemen hemen...

Otomobil

çind’en hem karada hemde havada gidebilen araç Çinli Araç Üreticisi Hem Karada Hemde Havada Gidebilen Araç Çin’den Hem Karada Hem De Havada Gidebilen Araç...

Oyun Haberleri

Garena Free Fire MAX Bugün itibariyle 50.000.000+ kez indirilip Google’nin  en popüler ve en çok indirilen oyunu ”Garena Free Fire MAX” Yapımcısı GARENA INTERNATIONAL...

Advertisement

Copyright © 2020 Teknohobi.net Tüm Hakları Saklıdır.