Bizimle İletişime Geçin

Teknoloji

Intel’in Karı Arttı

İntel’in Karı Arttı Ancak Gelirler İçin Aynı Şeyi Söylemek Mümkün Değil! Kar Artarken Gelirler Aşağı Yönde Seyrediyor! İntel dünya genelinde en iyi işlemcileri geliştiren şirketlerden bir tanesi konumunda. Dünyada yüzbinlerce bilgisayara işlemci desteği sağlayan Intel için 2021 yılı son derece muallakta geçti denebilir.

intelin karı arttı

İntel’in Karı Arttı Ancak Gelirler İçin Aynı Şeyi Söylemek Mümkün Değil! Kar Artarken Gelirler Aşağı Yönde Seyrediyor! 

İntel dünya genelinde en iyi işlemcileri geliştiren şirketlerden bir tanesi konumunda. Dünyada yüzbinlerce bilgisayara işlemci desteği sağlayan Intel için 2021 yılı son derece muallakta geçti denebilir.

İntel dünya genelinde en iyi işlemcileri geliştiren şirketlerden bir tanesi konumunda. Dünyada yüzbinlerce bilgisayara işlemci desteği sağlayan Intel için 2021 yılı son derece muallakta geçti denebilir. Bunun en temel nedeni ise tahmin edilebileceği üzere pandemi. Elde edilen verilere göre Intel geride bıraktığımız 3. Çeyrekte kar marjını arttırdı; ancak şirketin gelirleri ise bir miktar düştü. Bunun yanında yeni döküm stratejisi şirkete yeni müşteriler kazandırmaya devam ederken, şirket yeni tesis yatırımlarını da arttırmaya devam ediyor. 

Reklam Alanı

intel'in karı arttı

Intel Üretim Sıkıntılarından Kurtulmak Üzere

Geçtiğimiz pandemi süreci tüm firmalar için son derece zor geçti. En çok zorlanan şirketlerden bir tanesi de İntel oldu. Aşıların dünya genelinde pandemiyi bir nebze olsun baskılaması ile şirketlerde toparlanma sürecine girdi. Şirket için henüz aydınlık bir skala çizmek mümkün olmasa da üretimde olan sıkıntıların büyük ölçüde çözüldüğünü söylemek yanlış olmaz. Üretim sıkıntılarının ortadan kalkması ise şirkete yeni müşteriler gelmesi anlamına geliyor. Bunun yanında İntel tarafında geride bıraktığımız 3. Çeyreğin iyi geçtiğini söylemek pek mümkün değil. Şirket tarafından uygulanan yatırım planı şirketin hisselerini olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. 

intel

Üçüncü Çeyrek Raporları Yayınlandı

Yılın 3. Çeyreğini geride bıraktığımız günlerde İntel’in ne kadar kar ve ne kadar zarar ettiğini açıklayan belgeler yayınlandı. Buna göre şirket geride bıraktığımız çeyrekte 19.2 milyar dolar gelir elde etti. Bunun yanında %5 artış yaşandı. Önceki çeyreğe göre ise düşüş yaşanmış durumda. Önceki çeyrekte Amazon gibi dünya devi bir müşteri kazanan şirket 6.8 milyar dolar gelir elde etmiştir. Başka bir deyişle net gelirde %60 yükseliş yaşandı. 

Şirket Önemli Müşteriler İçin Hazır Hale Geldi

Pat Gelsinger ile dönüştürülen döküm tesisleri hazır hale geldi. Bu durum özellikle büyük müşteriler için hayati bir ehemiyete sahipti. Amazon’un ardından Qualcom’da , İntel’i tercih etti. Yani şirket yongaları İntel ile üretecek. Bununla birlikte yeni yonga tesisleri için yatırım yapılması gerekti ve bu durumun bütçeye yaratmış olduğu baskı nedeniyle şirketin hisseleri düştü.

intel’in Karı Arttı

Diğer Teknoloji Haberlerimiz için Buraya Tıklayın

Reklam Alanı

Forum Sitemize Gitmek için Buraya Tıklayın

Yazının Devamı
Reklam Alanı
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Trend Yazılar