Bizimle İletişime Geçin

Teknoloji

SSL Nedir? Ne İşe Yarar?

SSL Nedir Ne İşe Yarar ?

İnternet güvenliği İson zamanların en çok önemsenen gizlilik endişelerinin başında gelmektedir. Hangi internet sitesinin güvenli olduğunu öğrenmemiz bizleri pek çok zararlı tehditten koruyacaktır. SSL teknolojisi tam bu nokta da sitelerin güvenli olup olmadığını teyitleyen sertifikadır. SSL nedir? Ne işe yarar? Sorularını detaylıca

ssl nedir ne işe yarar

SSL Nedir? Ne İşe Yarar?

Secure Socket Layer kelimelerinin baş harflerinden oluşan SSL, güvenli bir sayfayı ziyaret ettiğinizi belirtir. SSL,Türkçeye Güvenli Yuva Katmanı olarak çevrilir.

SSL teknolojisinin güvenlik anlayışı, ziyaret eden kullanıcıların verilerinin kopyalanmadığı ve saklanmadığını belirtir. Bu işlem olurken de son kriptoloji teknikleriyle veri şifrelenir elbette.

Reklam Alanı

 

İnternet siteleri SSL sertifikası satın aldığında SSL sertifikasına; sertifika sahibinin ismi, sertifikanın seri numarası, sertifikanın biteceği tarih, sertifika alınan firmanın elektronik imzası gibi bilgiler kaydedilir.

 

Neden SSL Sertifikası Gereklidir?

  • Özellikle e-ticaret gibi güvenlik hassasiyeti gerektiren sektörlerde SSL sertifikasının olması müşterilerinizin veri güvenliğini sağladığı gibi sizleri müşterileriniz karşısında profesyonel gösterir.
  • Son yıllarda gerçekleşen Google algoritma güncellemeleriyle birlikte SSL sertifikasına sahip internet siteleri sıralamalarda daha çok avantajı bulunmaktadır.
  • Günümüzde SSL sahip olmayan hemene hemen hiçbir sitenin olmaması bir zaruriyet şekli oluşturmuştur.

 

SSL satın alarak web siteniz için 3 konuda avantajlı olursunuz:

Reklam Alanı
  • Şifreleme teknolojisi: SSL sertifikasına sahip bir internet sitesinde SSL, istemci ve sunucu arasında giden/gelen verileri şifreleyerek ulaştırır.
  • Kimlik kontrolü: Sunucuya bağlanan istemcinin yani ziyaretçinin doğru adreste olduğunu, sahte bir sayfaya girmediğini SSL doğrular.
  • Veri kontrolü: Ziyaretçilerinizin yani istemcinin sunucuya gönderdiği verilerin doğru IP adresine gönderildiğinden SSL kefil olur.

ssl çeşitleri

SSL Ne İşe Yarar?

2018 yılı itibariyle SSL olmayan siteler sıralamalarda daha gerilere düştüğü gibi Chrome ve pek çok tarayıcı tarafından da güvenli olmayan site olarak işaretleniyor.

Eğer bu hatayı almak istemiyor ve ziyaretçilerinize güvende olduklarını hissettirerek SEO gerekliliğini yerine getirmek istiyorsanız SSL almalısınız.

 

SSL Çeşitleri Nelerdir?

EV (Extended Validation), OV (Organization Validated) ve DV (Domain Validated)  isimleriyle 3 çeşit yaygın SSL bulunmaktadır. Bunlar arasından en yaygını ve güveniliri EV olarak görülmektedir.

Reklam Alanı

 

Diğer Teknoloji Yazılarımızı Okumak İçin Tıklayın.

Forum Sayfamızda açıldı ziyaret edip üye olmak istemez misiniz. 

Reklam Alanı
Yazının Devamı
Reklam Alanı
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Trend Yazılar